Politikë

Dënoi gazetarin për tre muaj, reagon Rama pas kritikave: Askush nuk do t’ju thotë “plaç”

Shkruar nga Liberale
Dënoi gazetarin për tre muaj, reagon Rama pas kritikave: Askush nuk do

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas kritikave, për dëbimin e gazetarit Klevin Muka i cili pas një pyetje i drejtoi ministres së Jashtme Olta Xhaçka.

“E përshëndes si shprehje lirie sulmin e disave, që në emër të lirisë së medias kërkojnë legjitimim për lirinë e shkeljes së normave etike deri brenda konferencave të mia për shtyp, sepse jashtë tyre tanimë kjo liri është e legjitimuar plotësisht! Por kërkesa s’mund të plotësohet.

Por ja që asgjë s’ka ndryshuar nga ana tjetër, përkundrazi, megjithëse asnjë gazetari e asnjë medieje nuk i ka hyrë asnjë gjemb në këmbë nga kjo qeveri dhe megjithëse disponimi ndaj pyetjeve e kërkesave për informacion ka qenë maksimal, janë shtuar shpifjet e është ulur rankimi”, shkruan Rama.

Gjithashtu Rama shtoi se nuk duhet të presin prej tij që të jenë të mirëseardhur ata që shkelin në mënyrë të përsëritur etikën.

“Si përfundim: Shpifni, gënjeni, sajoni, shkruajeni e fliteni shqipen keq sa të doni, sepse askush nuk do t’ju thotë “plaç”, po mos prisni që dhe kur vini për të pyetur mua të ushtroni publikisht në mënyrë të përsëritur lirinë e shkeljes së etikës dhe përsëri të jeni të mirëseardhur”, përfundon kryeministri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH