Globi

Dënohet 32 vjeçarja, e mbajti trupin e babait disa ditë në shtëpi derisa hapi varrin 6 metra të thellë

Shkruar nga Liberale

Një vajzë e mbajti trupin e pajetë të babait të saj të mbështetur në karrigen e tij të preferuar për ditë të tëra përpara se të kryente fshehurazi një varrim të paligjshëm të 'Epokës së Gurit'.

Eirys Brett, 32 vjeç, ndoqi gjurmët e babait Donald, 78 vjeç, për të jetuar një mënyrë jetese 'veçanërisht alternative' jashtë shoqërisë dhe refuzoi kujdesin shëndetësor kur u sëmur.

Brett kishte kërkuar që të varrosej në pyll afër shtëpisë së tij në fermë në Aberedw, pranë Builth Wells, Powys, në një stil mesjetar jo të krishterë.

Vajza dhe partneri i saj, të cilët jetojnë në St Harmon, Powys, i kishin kryer dëshirat e tij me një 'ndjenjë dashurie dhe besnikërie' dhe e mbuluan trupin e tij me një batanije pambuku. Trupi u la në karrigen e tij të preferuar pranë një sobe druri për disa ditë, ndërsa vajza e tij dhe partneri i saj gërmuan një varr të improvizuar 6 metra në pyll.

Oficeri hetues Det Con Alex Stuart tha: “Ata kishin një ritual. Ai nuk u hodh brenda, ai ishte vendosur në mënyrë strategjike, ishte një lloj varrimi i kohës së gurit ose bronzit, pastaj e mbuluan vrimën.'

Hetimi tregoi se në javët para vdekjes së tij, z. Brett i dërgoi mesazh vajzës së tij për t'i thënë: "Ndoshta duhet të marr trajtim NHS'", kur ai filloi të vuante nga dhimbje barku. Eirys dhe partneri i saj Mark Watson, 47 vjeç, e këshilluan atë të mos shkonte te mjeku dhe i thanë të merrte ilaçe alternative.

DC Stuart tha se ata e vendosën Brett në karrigen e tij të preferuar përpara se të gërmonin varrin e tij 100 metra larg shtëpisë ku ai kishte jetuar për më shumë se 25 vjet në Aberedw.

Ai tha: 'Ata filluan të gërmojnë një varr 6 metra. Nuk ishte veçanërisht e gjerë. Ata e gërmuan atë për disa ditë ndërsa zoti Brett ishte në shtëpinë e tij.'

Hetimi u ngrit pas alarmit nga fqinji i zotit Brett pasi ai nuk ishte parë për javë të tëra në vilën e tij të largët prej guri në Aberedw, pranë Builth Wells, Powys.

Çifti u intervistua nga policia në gusht 2019 përpara se të pranonin se kishin kryer një varrim të paligjshëm pa regjistruar vdekjen.

Eirys i tha policisë se ajo besonte se babai i saj kishte vuajtur nga kanceri i prostatës dhe e kishte këshilluar atë të merrte trajtime holistike.

Por hetimi dëgjoi zotin Brett, i cili jetonte një mënyrë jetese 'veçanërisht alternative', kishte aftësinë për të marrë vendime dhe nuk u detyrua.

Miqtë i thanë policisë se Brett do të kërkonte trajtim mjekësor vetëm nëse ishte 'absolutisht e nevojshme' në vilën e tij pa energji elektrike.

Ish-partnerja e tij Alison Walker tha se ai ishte 'anti-establishment' dhe i tha policisë se vajza e saj Eirys ndante pikëpamjet e tij.

Zonja Walker tha se për herë të fundit e pa gjallë në qershor 2019, kur ai i tha asaj: "A nuk jam me fat që vajza jonë po kujdeset për mua".

Eirys dhe zoti Watson u akuzuan nga policia dhe më vonë u deklaruan fajtorë për parandalimin e një varrimi të ligjshëm dhe të denjë. Ata u dënuan me katër muaj me kusht në Gjykatën Merthyr Crown në korrik të këtij viti./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH