Globi

"Dëgjoja zëra, isha i pushtuar", nxënësi vret mësuesin brenda kolegjit katolik

Shkruar nga Liberale

Një mësues i gjuhës spanjolle në shkollën e mesme private katolike Saint-Thomas d'Aquin në Saint-Jean-de-Luz (Pyrénées-Atlantiques) u godit me thikë këtë të mërkurë në mëngjes. Sipas hetimeve të para, një student kishte hyrë në dhomë para se të sulmonte mësuesin.

Prokuroria ka konfirmuar vdekjen e profesorit. Sipas AFP, nxënësi që goditi me thikë mësuesin është një 16-vjeçar. Sipas dëshmisë, sulmuesi është futur në klasë, duke mbajtur një armë të ftohtë të mbuluar me letër. Ai fillimisht do të kishte bllokuar derën e dhomës përpara se të shkonte drejt mësuesit dhe ta godiste me thikë në gjoks. Më pas nxënësit e tjerë dolën me vrap nga klasa.

Sipas informacioneve të siguruara nga BFM TV, i riu më pas doli nga dhoma, i pajisur ende me tehun e tij 10 cm të gjatë, për t'u strehuar në një klasë aty pranë.

Më pas ishte mësuesi i pranishëm në klasë që do ta kishte çarmatosur para se të mbërrinte policia. Ky adoleshent, i cili vuante nga çrregullime psikologjike dhe i panjohur për policinë, do të kishte bërë më pas deklarata jo koherente, duke thënë se dëgjonte zëra dhe ishte i pushtuar./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH