Showbiz

Dashuritë e mëdha të Berlusconit, makinat dhe vajzat e tij

Shkruar nga Liberale

“Kavalieri” dha frymën e fundit sot pasi kishte bërë një jetë imagjinare plot biznes, politikë, skandale të panumërta dhe dolce vita të papërmbajtura.

Faqe mbi faqe mund të shkruheshin për jetën dhe gjendjen e Silvio Berlusconit. Ai ishte një nga figurat më karakteristike të shekullit të kaluar, një biznesmen dhe politikan kontrovers që shënoi Italinë në tre dekadat e mëparshme.

“Kavalieri” siç është bërë i njohur do të mbetet i famshëm jo vetëm për aftësinë e tij për të mbijetuar përmes skandaleve dhe përballjeve politike. Por edhe për tërheqjen e tij proverbiale ndaj nënbarkut dhe tërheqjen e parezistueshme që ushtronte ndaj seksi femër.

Festat e tij famëkeqe "bunga-bunga" si dhe aventurat e tij të vazhdueshme, zakonisht të rinjtë, e sollën vazhdimisht në kryetitujt e tabloideve në të gjithë botën.

Dhe në përleshje të vazhdueshme me drejtësinë, me të cilën kishte edhe marrëdhënie të ngushta për një sërë skandalesh të tjera politike dhe financiare.

Një italian i mirëfilltë, ekstrovert dhe mjaft i veçantë, ai i donte patologjikisht gratë e bukura dhe "jetën e bukur", të cilën e jetoi në maksimum, shpenzimin e shumave të panumërta për festa dhe ngjarje që lanë një epokë.

Një nga zakonet e tij të preferuara ishte dhënia e dhuratave për shoqërueset ose dashnoret e tij të reja me pagesë. Dhurata që përfshinin makina, numri i saktë i të cilave ende nuk është përcaktuar.

Në kulmin e tij u përfol se u kishte dhuruar mbi 13 makina vajzave të reja. Midis tyre ishin pesë Mini, një Beetle, një Land Rover dhe shumë të tjera.

Tabloidët e kohës, në fillim të dekadës së mëparshme, kur kishte shpërthyer skandali me 18-vjeçaren Karima El Mahroug, vlerësonin se "kavaleri" kishte shpenzuar mbi gjysmë milioni euro për makinat që ua dhuronte të rinjve. njerëzit dhe shokët e tij.

[caption id="attachment_1361802" align="alignnone" width="620"] Karima El Mahroug[/caption]

E gjithë kjo, natyrisht, çoi në shkarkimin e tij nga kryeministria dhe në aventura me drejtësinë. Dhe sigurisht ai nuk i ka shpëtuar divorcit më të shtrenjtë në historinë italiane, me 1.4 milionë euro në muaj për gruan e tij të dytë Veronica Lario.

Me gjithë këtë e më shumë, Silvio Berlusconi largohet nga kjo botë e kotë, pasi e ka kaluar jetën e tij në ekstrem. Dhe duke e çuar gjithashtu vendin e tij në prag të falimentimit në fillim të dekadës së mëparshme.

Ai ishte padyshim një personalitet që shënoi Italinë dhe politikën botërore në 30 vitet e fundit. Historia do ta gjykojë atë. Ajo që është e sigurt, megjithatë, është se nuk do të ketë asgjë të ngjashme. Dhe mbyllet një epokë e tërë me vdekjen e “kavalierit” dhe mbylljen e një jete plot ekstreme, lavdi, para dhe ndjenjën se politika mund të jetë më pak serioze se një parti.

[caption id="attachment_1361804" align="alignnone" width="1000"] Berlusconi me ish-gruan Veronica Lario[/caption]

Silvio Berlusconi, është zgjedhur katër herë kryeministër i Italisë, ndërsa ka mbajtur edhe poste të rëndësishme biznesi, duke përfshirë pronësinë e Mediaset, një nga kompanitë më të mëdha mediatike në Itali dhe AC Milan.

Berlusconi filloi karrierën e tij profesionale si një biznesmen i vogël në sektorin e ndërtimit në vitet 1960. Ndërsa biznesi i tij u rrit, ai filloi të zgjerojë interesat e tij të biznesit dhe të investojë në media. Në vitet 1980, Berlusconi ishte bërë një nga njerëzit më të pasur në Itali.

Karriera e tij politike filloi në vitin 1994, kur themeloi partinë "Forza Italia" dhe u zgjodh kryeministër i Italisë. Ai shërbeu gjithsej nëntë vjet si Kryeministër, gjë që e rendit atë si kryeministrin më jetëgjatë të Italisë së pasluftës.

Në vitin 2013 ai u dënua për mashtrim tatimor dhe iu ndalua të ushtrojë poste publike për dy vjet. Ai vazhdoi të ishte kreu i "Forza Italia" gjatë dënimit dhe ndalimit nga postet publike. Kur ndalimi përfundoi, ai u rizgjodh në Parlamentin Evropian në 2019 dhe u kthye në Senatin italian në 2022.

Berlusconi ishte i njohur për stilin e tij politik populist dhe personalitetin e fortë. Gjatë karrierës së tij politike, ai u akuzua vazhdimisht për arbitraritet dhe një stil autoritar të udhëheqjes.

Mbështetësit e tij theksojnë aftësitë e tij drejtuese, forcën e tij karizmatike, politikën e tij fiskale të bazuar në uljen e taksave dhe aftësinë e tij për të mbajtur marrëdhënie të forta dhe të ngushta ndërkombëtare. Kritikët e tij tregojnë për paaftësinë e tij për të menaxhuar buxhetin e vendit dhe rritjen e borxhit të qeverisë italiane.

Në jetën e tij personale, ai u martua me Carla Elvira Dall'Oglio në vitin 1965, me të cilën pati dy fëmijë. Ai u martua për herë të dytë në vitin 1990 me aktoren Veronica Lario, me të cilën pati tre fëmijë.

[caption id="attachment_1361805" align="alignnone" width="533"] Berlusconi me Carla Elvira Dall'Oglio[/caption]

Dasma dhe veganizëm

Në vitin 2012, një gjykatës e urdhëroi atë t'i paguante ish-bashkëshortes Veronica Lario 48 milionë dollarë në vit për zgjidhjen e divorcit, por ai mund të mbante shtëpinë prej 100 milionë dollarësh ku jetonte me tre fëmijët e tyre.

Berlusconi u shfaq në një video në vitin 2017 duke promovuar një fushatë për të adoptuar një dietë vegjetariane gjatë Pashkëve. Në video, ai shihej duke përkëdhelur qengjat që kishte adoptuar për t'i shpëtuar nga therja për vaktin tradicional të së dielës së Pashkëve, por ai nuk konfirmoi apo mohoi nëse ishte vetë vegjetarian. Të mbetesh “kavalier” i mirëfilltë edhe në gjërat më të parëndësishme./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH