Showbiz

Dalin fotot e papublikuara më parë të kurorëzimit të mbretit Charles III

Shkruar nga Liberale

Mund të ketë kaluar një javë që kur u kurorëzua Mbreti Charles III i Britanisë, por pallati ende po nxjerr informacione nga dita e madhe, këtë herë në formën e dy fotografive të sapo publikuara të bëra pas kurorëzimit.

Në një imazh, Charles është fotografuar me djalin e tij të madh, William, Princin e Uellsit dhe nipin e tij Princin George në dhomën e fronit të Buckingham Palace.

Mbreti është i veshur me regalia të plotë, mantelin e pasurisë dhe kurorën e shtetit perandorak, ndërsa mban rruzullin e sovranit dhe skeptrin e sovranit me kryq. Ai është ulur në një karrige froni që janë bërë për Mbretin George V dhe Mbretëreshën Mary për t'u përdorur në kurorëzimin e Mbretit Eduard VII në 1902.

Në imazhin e dytë, Charles dhe gruaja e tij, Mbretëresha Camilla, shihen me tetë Pages of Honour dhe Ladies in Attendance që ndihmuan gjatë kurorëzimit.

Imazhet janë kapur nga fotografi britanik Hugo Burnand, i cili ka punuar me familjen mbretërore për më shumë se 20 vjet.

Charles dhe Camilla u kurorëzuan më 6 maj, në një ceremoni madhështore dhe thellësisht fetare në Westminster Abbey.

Kurorëzimi - një bashkim simbolik i monarkisë, kishës dhe shtetit - u ndoq nga personalitete nga e gjithë bota dhe mijëra njerëz u mblodhën në rrugët e Londrës për të parë procesionet drejt dhe nga abacia. Ishte kurorëzimi i parë i Britanisë në 70 vjet.

Charles u bë menjëherë Mbret në shtator, kur nëna e tij, Mbretëresha Elizabeth II, vdiq në moshën 96-vjeçare. Ajo ishte monarkja më jetëgjatë në historinë britanike.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH