Globi

Dalin foto nga dasma që u kthye në tragjedi, të sapomartuarit nuk ndodhedhin në "autobusin e vdekjes"

Shkruar nga Liberale
Dalin foto nga dasma që u kthye në tragjedi, të sapomartuarit nuk
Shoferi i autobusit që u përmbys në rajonin Hunter, në veri të Sidneit, Australi, është akuzuar për drejtim të rrezikshëm, duke vrarë të paktën 10 të ftuar në dasmë, tha policia. Njëzet e pesë persona u plagosën në aksident, më i keqi i Australisë në më shumë se 30 vjet, i cili ndodhi rreth orës 23:30 (ora lokale 3:30 pasdite me orën shqiptare) dje të dielën pranë qytetit Greta, që ndodhet rreth 180 kilometra në veriperëndim të Sidneit, shtoi policia. Autobusi mbante 35 persona kur doli nga rruga dhe u përmbys në një rrethrrotullim. Ai u ndal në anën e majtë të rrugës përgjatë parmakut mbrojtës. Mes pasagjerëve nuk raportohet për të sapomartuarit, ndërsa në autobus nuk ka pasur fëmijë. Daily Mail publikoi sot foto nga dasma që përfundoi në tragjedi. [gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1361788,1361787,1361786,1361785"] Policia e Uellsit të Ri Jugor tha se shoferi i autobusit 58-vjeçar Brett Button u dërgua në spital ku u testua për të përcaktuar nëse ishte nën ndikimin e drogës. Zyrtarja e policisë Tracy Chapman nuk e specifikoi rezultatin e këtyre testeve. Shoferi pritet të dalë në gjykatë të martën dhe mbetet në paraburgim pa asnjë garanci. Kryeministri australian Anthony Albanese shprehu "ngushëllimet më të thella" për familjet e të vdekurve dhe të plagosurve. “Ne të gjithë e dimë gëzimin e shkuarjes në një dasmë (…) ato janë disa nga momentet më të lumtura. Është kaq mizore, kaq e trishtueshme dhe kaq e padrejtë që një ditë kaq e lumtur si kjo, në një vend të bukur, të përfundojë me një humbje kaq tragjike të jetës dhe lëndimeve”, shtoi ai. Kryeinspektorja e policisë së NSW Karen Webb tha se autoritetet besonin se ishte një aksident me një automjet, duke shtuar se shkaku i përplasjes mund të mos dihet për ca kohë. "Ne po shqyrtojmë të gjitha mundësitë e sjelljes së shoferit," tha Chapman, duke shpjeguar se disa pasagjerë ishin në gjendje të zbrisnin nga autobusi dhe "shkuan për të marrë ndihmë". Dy aksidentet më të rënda të autobusëve të regjistruar në Australi ishin përplasjet kokë më kokë. Këto aksidente rrugore ndodhën në New South Wales gjatë një periudhe dymujore në vitin 1989. Ata vranë 35 dhe 21 njerëz. 18 persona të tjerë u vranë në vitin 1973 kur një autobus turistik ra në një luginë për shkak të një problemi në sistemin e frenimit. Lugina Hunter është e njohur për vreshtat e saj dhe peizazhet spektakolare, dhe është gjithashtu shtëpia e shumë kangurëve./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH