Kryesore

Covid në Britaninë e Madhe, më 12 prill nisin lehtësimet

               Publikuar në : 19:40 - 05/04/21 liberale

Baret dhe restorantet që shërbejnë jashtë mund të rihapen siç është planifikuar të hënën e ardhshme, së bashku me dyqanet jo-thelbësore, palestrat dhe parukierët, pasi bllokimi i Anglisë është lehtësuar më tej, ka thënë Kryeministri.

Por Boris Johnson nxiti kujdes, duke thënë: “Ne nuk mund të jemi të vetëkënaqur.” Zyrtarët po shqyrtonin rolin e mundshëm të certifikatave të vaksinimit, tha ai në një konferencë në Downing Street.

Duke folur së bashku me këshilltarin kryesor shkencor të qeverisë, Sir Patrick Vallance dhe zyrtarin kryesor mjekësor të Anglisë, Prof Chris Whitty, kryeministri gjithashtu tha se qeveria ishte “me shpresë” se udhëtimi ndërkombëtar mund të rifillojë në fazën tjetër të lehtësimit të bllokimit në 17 maj, por paralajmëroi kundër efektet e rritjes së koronavirusit në pjesë të tjera të botës.

Ai tha se qeveria do të përcaktojë “para 17 majit atë që është e arsyeshme” dhe do të synojë t’i japë industrisë së aviacionit “sa më shumë informacione të jetë e mundur”.

Ndryshime të tjera në fazën e dytë të lehtësimit të bllokimit të Anglisë nga 12 Prill përfshijnë:

– Vendet e mikpritjes mund të shërbejnë ushqim dhe alkool për klientët të ulur në ambiente të hapura, pa shtetrrethim

– Llixhat mund të rihapen, ashtu si kopshtet zoologjike, parqet tematike, kinematë me makina dhe shfaqjet me performancë

– Anëtarët e së njëjtës familje mund të bëjnë pushime në Angli në strehim të pavarur

-Ndërtesat publike të tilla si bibliotekat dhe qendrat e komunitetit do të rihapen gjithashtu

– Dhe shërbime të tjera të afërta të kontaktit të tilla si sallone bukurie dhe thonjsh mund të rihapen

– Mund të bëhen dasma ku marrin pjesë deri në 15 persona

– Numri i vizitorëve të shtëpive të kujdesit gjithashtu do të rritet në dy për banorë

 

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back