Globi

COVID-19/ Studimi i Universitetit të Genovas: Në Liguria filloi të...

Shkruar nga Liberale
COVID-19/ Studimi i Universitetit të Genovas: Në Liguria filloi

Koronavirusi në Itali ka mbërritur pothuajse dy muaj përpara 20 shkurtit, ditën në të cilën u konstatua çështja e parë e Codognos.

Ajo që e tregon këtë është një studim që kryqëzon të dhënat midis skanerit të mushkërive dhe qeseve të dhuruesve të gjakut të kryera nga Universiteti i Genovas.

“Ne kemi analizuar shtimin e pneumonive intersticionale dhe i kemi krahasuar ato me qeset e gjakut të disa donatorëve – shpjegon epidemiologu Filippo Ansaldi – ata kishin zhvilluar antitrupa IgG për Covid që në fillim të janarit dhe, duke marrë parasysh dritaren e inkubacionit, arrijmë në mesin e dhjetorit. Sidoqoftë, studimi shkon më tej në kohë: “Potencialisht, më 8 dhjetor koronavirusi filloi të qarkullojë në Liguria”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH