Globi

Covid-19/ Mjeku: S’ka rëndësi sa i shëndetshëm jeni, rreziku rritet

Shkruar nga Liberale
Covid-19/ Mjeku: S’ka rëndësi sa i shëndetshëm jeni,

Pneumonia e shkaktruar nga Covid-19 është e ndryshme nga rastet e zakonshme të pneumonisë për të cilat njerëzit shtrohen në spitale.

'The Guardian Australia' kontaktoi me Prof. John John Wilson, presidentin e zgjedhur të Kolegjit Mbretëror Australian të Mjekëve dhe mjek i rrugëve të frymëmarrjes. Ai thotë se pothuajse të gjitha pasojat serioze të pneumonisë janë tipar i Covid-19.

“Shumica e llojeve të pneumonisë që ne njohim dhe për të cilën i shtrojmë njerëzit në spital janë bakteriale dhe ata përgjigjen ndaj një antibiotiku.

Ka prova që pneumonia e shkaktuar nga Covid-19 mund të jetë veçanërisht më e rëndë. Wilson thotë se rastet e pneumonisë nga koronavirus kanë tendencë të prekin të gjithë mushkëritë, dhe jo vetëm një pjese të vogla. Ai thotë: “Pasi të kemi një infeksion në mushkëri dhe, nëse ai përfshin qeset e ajrit, atëherë përgjigja e trupit është së pari të përpiqemi të shkatërrojmë virusin dhe të kufizojmë përsëritjen e tij.”

Por Wilson thotë se ky “mekanizëm i parë i përgjigjes” mund të dëmtohet në disa grupe, duke përfshirë njerëzit me sëmundje themelore të zemrës dhe mushkërive, diabeti dhe të moshuarit.

Prof Christine Jenkins, kryetari i Fondacionit Lung Australia dhe një mjek i rrugëve të frymëmarrjes, i tha The Guardian Australia:

“Për fat të keq, deri më tani nuk kemi asgjë që mund t’i ndalojë njerëzit të sëmuren nga pneumoni Covid-19. Jenkins thotë se, në përgjithësi, njerëzit e moshës 65 vjeç e më shumë janë në rrezik të pneumonisë, si dhe personat me diabet, kancer ose një sëmundje kronike që prek mushkëritë, zemrën, veshkat ose mëlçinë.

“Mosha është faktori kryesor i rrezikut të vdekjes nga pneumonia. Pneumonia është gjithmonë serioze për një person të moshuar dhe në fakt ka qenë një nga shkaqet kryesore të vdekjes tek të moshuarit. Tani kemi trajtime shumë të mira për pneumoninë.

“Është e rëndësishme të mbani mend se pavarësisht se sa i shëndetshëm dhe aktiv jeni, rreziku juaj për tu prekur nga pneumonia rritet me moshën. Kjo për shkak se sistemi ynë imunitar dobësohet natyrshëm me moshën, duke e bërë më të vështirë për trupin tonë të luftojë kundër infeksioneve dhe sëmundjeve. ”/The Guardian- bota.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH