Aktualitet

Çmimi Nobel për Paqe: Kyiv Independent dhe Zelensky ndër të preferuarit e këtij viti

Shkruar nga Liberale

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe 2022 do të shpallet më 7 tetor në Oslo. Çmimi duhet t'i jepet personit që ka dhënë kontributin më të madh për "vëllazërimin midis kombeve, heqjen ose zvogëlimin e forcave ekzistuese ushtarake dhe krijimin dhe promovimin e asambleve paqësore", sipas vullnetit të industrialistit suedez Alfred Nobel.

Mijëra njerëz mund të propozojnë emra: anëtarë të qeverive dhe parlamenteve, kryetarë shtetesh në detyrë, profesorë universiteti të Historisë, Shkencave Sociale, Ligjit dhe Filozofisë, dhe laureatë të mëparshëm të Çmimit Nobel për Paqe.

Këtë vit janë 343 kandidatë, ndonëse lista me emrat e tyre ka mbetur e fshehtë prej 50 vitesh. Ndër të preferuarat e basteshkruesve të këtij viti janë gazeta Kyiv Independent, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR).

Kush vendos?

Komiteti Norvegjez i Nobelit, i përbërë nga pesë persona të emëruar nga Parlamenti Norvegjez. Anëtarë janë ndonjëherë persona që janë tërhequr nga politika aktive. Komisioni aktual drejtohet nga një jurist dhe anëtarët përfshijnë një akademik. Të gjithë këta persona emërohen nga partitë politike norvegjeze dhe emërimi i tyre pasqyron balancën e pushtetit në parlamentin norvegjez.

Kush është i nominuar?

Ndërsa lista e plotë e të nominuarve mbetet sekrete, ata që paraqesin propozime kanë të drejtë të zbulojnë zgjedhjet e tyre. Vitet e fundit, vetë parlamentarët norvegjezë janë prirur të zbulojnë emrat e kandidatëve të tyre paraprakisht, dhe me përqindje veçanërisht të larta suksesi: shtatë nga nëntë fituesit e fundit shfaqen në këto lista.

Këtë vit, sipas një sondazhi të Reuters me ligjvënësit norvegjezë që kanë zbuluar propozimet e tyre, lista përfshin Greta Thunberg të Suedisë, si dhe disidentet bjelloruse Svetlana Tikhanovskaya, Maria Kolenskikova dhe Veronika Chepkalo.

Ata kanë emëruar gjithashtu Alexei Navalny të Rusisë, Papa Françeskun, natyralistin britanik David Attenborough, ministrin e jashtëm të Tuvalu, Simon Kofe dhe Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Çfarë merr fituesi?

Një medalje, një diplomë, 10 milionë korona suedeze (900,000 dollarë) dhe sigurisht që tërheq menjëherë vëmendjen e gjithë botës.

Kur është ceremonia e shpalljes dhe e çmimeve?

Njoftimi do të bëhet të premten në Institutin Norvegjez Nobel në Oslo, nga kreu i Komitetit Norvegjez të Nobelit, Berit Reiss-Andersen. Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të zhvillohet në Bashkinë e Oslos më 10 dhjetor, në përvjetorin e vdekjes së Alfred Nobelit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH