Sport

Claudio Ranieri, njeriu i 'misioneve të pamundura', në moshën 71-vjeç kthehet te Cagliari dhe e ngjit në Serie A

Shkruar nga Liberale
Claudio Ranieri, njeriu i 'misioneve të pamundura', në

Ai ia doli sërish. Njeriu i misioneve të pamundura, Ranieri, e ktheu Cagliarin në Serinë A. Në moshën 71-vjeçare, Sir Claudio i jep dhe i dhuron një ishulli të tërë një emocion të krahasueshëm. Për mënyrën se si erdhi, vuajti, siç është historia e një trajneri që mund të mos ketë fituar shumë, por si pak të tjerë lë gjurmë. Kudo që shkon. Në Romë, duke mos fituar për një ndeshje, atë ndaj Sampdorias, një kampionat që edhe pas 13 vitesh nuk kuptohet se si e humbën Giallorossi. Në Leicester, në një përrallë si ajo e Hirushes. Por jo vetëm. Ranieri ka qenë kudo. Dhe kudo e kujtojnë. Pasi stërviti Vigor Lamezia, Campania Puteolana, Cagliari, Napoli dhe Fiorentina (duke i rikthyer në Serie A), në 1997 ai ishte një nga trajnerët e parë italianë që provoi aventurën jashtë vendit.

Kështu ai u transferua në Valencia. Më pas ai u transferua në Atletico Madrid dhe në shtator 2000 ai paketoi valixhet dhe u transferua në Angli për të drejtuar Chelsea. Në katër sezone ai përfundoi i pesti, pastaj i gjashti, i katërti dhe i dyti. Në vitin 2004, Abramovich e zëvendësoi atë me Mourinhon. Kthimi në Itali, fillimisht në Parma dhe më pas në Juve. Ai do të thirrej në Romë midis marsit dhe qershorit 2019, përpara përvojës së tij të fundit në Sampdoria. Edhe në Genoa ai është i aftë të lërë gjurmë, duke shpëtuar blucerchiati para se të jepte dorëheqjen për shkak të papajtueshmërisë me klubin.

Faktet, pavarësisht nga ai vetë, do ta vërtetojnë atë me të drejtë. Por më parë ai ka qenë trajner edhe në Monako, ka qenë trajner i Greqisë, ka punuar në Nantes, Fulham dhe Watford. Para se të kthehej në ishullin e lumtur, në Cagliari e tij.

Ai i trajton të tjerët me klas, sigurisht. Edhe pas suksesit të fundit mes lotëve që po përpiqej t'i mbante, mendimi i tij i parë ishte për trajnerin e Barit dhe për turmën prej 54,000 personash të San Nicola. Ranieri është i tillë. Mund të preket kur në Olimpico tifozeria i jep atij një banderolë të papritur, e cila për të vlen më shumë se 10 kampionate: "Në kohë nevoje u përgjigje tani dhe tani merr homazhet e popullit tënd". Në fund të fundit, Sir Claudio është kështu: kushdo që ka nevojë e thërret dhe ai përgjigjet. Gjithmonë. Në Angli e tallnin si "Zoti Tinkerman", i pavendosuri, kur ai drejtonte Chelsean në epokën para Mourinhos. Ata ndryshuan mendje shumë kohë më parë. Sot, me arritjen e njëqindtë në një karrierë të pabesueshme, mbërriti konfirmimi i tij i njëqindtë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH