Showbiz

Cila pije është më e mirë për hidratim? Nuk është uji

Shkruar nga Liberale
Cila pije është më e mirë për hidratim? Nuk

Kur jeni të etur dhe keni nevojë për një pije, cilat pije janë më të mira për t'ju mbajtur të hidratuar?

Sigurisht, gjithmonë mund të merrni një gotë ujë – por H20 e thjeshtë nuk është pija më hidratuese, sipas një studimi nga Universiteti St. Andrews i Skocisë që krahasoi reagimet e hidratimit të disa pijeve të ndryshme.

Studiuesit zbuluan se ndërsa uji  bën një punë mjaft të mirë për të hidratuar shpejt trupin, pijet me pak sheqer, yndyrë ose proteina bëjnë një punë edhe më të mirë për të na mbajtur të hidratuar për më gjatë.

Arsyeja ka të bëjë me mënyrën se si trupi ynë reagon ndaj pijeve, sipas Ronald Maughan, një profesor në Shkollën e Mjekësisë të St. Andrews dhe autor i studimit. Një faktor është vëllimi i një pije të caktuar: Sa më shumë të pini, aq më shpejt pija zbrazet nga stomaku dhe përthithet në qarkullimin e gjakut, ku mund të hollojë lëngjet e trupit dhe t'ju hidraton.

Qumështi është më hidratues se uji

Faktori tjetër që ndikon në atë se sa mirë hidraton një pije lidhet me përbërjen ushqyese të një pijeje. Për shembull, qumështi u zbulua të jetë edhe më hidratues se uji i thjeshtë sepse përmban sheqer laktozë, disa proteina dhe disa yndyra, të cilat të gjitha ndihmojnë në ngadalësimin e zbrazjes së lëngjeve nga stomaku dhe për të mbajtur hidratimin për një periudhë më të gjatë.

Qumështi gjithashtu ka natrium, i cili vepron si një sfungjer dhe mban ujin në trup dhe rezulton në më pak urinë të prodhuar.

E njëjta gjë mund të thuhet për solucionet e rehidrimit oral që përdoren për trajtimin e diarresë. Ato përmbajnë sasi të vogla sheqeri, si dhe natrium dhe kalium, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë në nxitjen e mbajtjes së ujit në trup.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH