Aktualitet

Çështja e emigracionit rrëzon qeverinë e Holandës

Shkruar nga Liberale
Çështja e emigracionit rrëzon qeverinë e Holandës

Kryeministri holandez Mark Rutte po jep dorëheqjen pasi nuk arriti të binte dakord për masat për të frenuar emigracionin, njoftoi sot agjencia holandeze e lajmeve ANP.

ANP citoi burime që thanë se qeveria e koalicionit të katërt të Rutte u shemb pas tre ditësh negociatash intensive se si të kufizohej numri i azilkërkuesve në Holandë.

Një propozim nga partia konservatore VVD e Rutte për të kufizuar fluksin e azilkërkuesve në Holandë ka copëtuar koalicionin e tij qeverisës katërpartiak pasi dy partitë më të vogla refuzuan të mbështesin propozimet e tij.

Tensionet arritën në krye këtë javë kur Rutte bëri thirrje për mbështetje për një propozim për të kufizuar hyrjen për fëmijët e refugjatëve të luftës tashmë në Holandë dhe për të detyruar familjet të presin të paktën dy vjet përpara se të mund të ribashkohen.

Kërkesat për azil në Holandë u rritën me një të tretën vitin e kaluar në më shumë se 46,000 dhe qeveria ka parashikuar që ato mund të rriten në më shumë se 70,000 këtë vit - duke tejkaluar nivelin më të lartë të mëparshëm të 2015-ës.

“Katër palët kanë vendosur se nuk mund të arrijnë një marrëveshje për emigracionin. Kështu që ata vendosën t'i japin fund kësaj qeverie", tha zëdhënësi i Unionit të Krishterë (partneri i vogël në koalicionin katërpartiak) Tim Quisten.

Kryeministri, i cili do të jetë më jetëgjatësi në këtë post në historinë e Holandës, shkaktoi habi duke propozuar masa përçarëse për të mirëpritur azilkërkuesit, duke e ditur se dy nga katër partitë në koalicionin e tij qeverisës do t'i refuzonin ato.

“Këto parti logjikisht nuk arritën një marrëveshje, duke shkaktuar rënien e qeverisë”, raporton media kombëtare.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH