Aktualitet

Çekia kërkon rikthimin e vizave për Shqipërinë

Shkruar nga Liberale
Çekia kërkon rikthimin e vizave për Shqipërinë

Rritja e numrit të emigrantëve të paligjshëm që po kalojnë nëpërmjet Shqipërisë dhe Serbisë për të kërkuar azil në BE, ka sjellë propozimin për pezullimin e udhëtimit pa viza në Ballkanin Perëndimor. Kërkesa ësht bërë nga Çekia, e cila ka edhe presidencën e Bashkimit Evropian, raporton SchengenVisaInfo.com.

“Shtetas nga Turqia, Tunizia, India, Kuba dhe Burundi po hyjnë legalisht pa viza me rrugë ajrore në Serbi, e disa prej këtyre vendeve janë duke hyrë edhe në Shqipëri, ndërsa një numër shumë i lartë i tyre lëviz në mënyrë të parregullt më tej drejt vendeve anëtare të BE-së”, theksohet në dokument, raporton

Rritja e numrit të emigrantëve të paligjshëm po ushtron presion mbi shtetet fqinje të BE-së, Austrisë, Kroacisë si edhe Sllovenisë.

Ndaj në dokument nënvizohet presioni diplomatik ndaj Shqipërisë dhe Serbisë për të harmonizuar heqjet e vizave dhe për të rikthyer mbrapsht më shumë emigrantë të parregullt.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH