Showbiz

Busti i saj në Durrës, Al Jazeera: Si u bë Tina Turner një ikonë në Shqipëri

Shkruar nga Liberale
Busti i saj në Durrës, Al Jazeera: Si u bë Tina Turner një

Busti i Tina Turner në Durrës, Al Jazeera: Si u bë këngëtarja një ikonë në Shqipëri

Tina Turner, 'Mbretëresha e Rock 'n' Roll', vazhdon ‘të jetojë’ në Shqipëri nëpërmjet bustit, vendosur në qytetin bregdetar të Durrësit.

Në një shkrim në ‘Al Jazeera’, antropologu sociokulturor, që studion racën dhe përkatësinë, ka sjellë kujtimet për Tina Turner, ku midis tyre, busti i saj në Durrës ka befasuar antropologun.

“Dhe kujtimet e mia për të më çuan menjëherë në atë që mund të duket si një vend i pamundur në qytetin port shqiptar të Durrësit.

Në vitin 2018, gjatë një vizite në Durrës, hasa në një statujë bronzi në përmasa reale të Turnerit në një shesh me kafene jo shumë larg plazhit. Duke qëndruar pranë statujave të Mick Jagger, John Lennon dhe Bob Dylan, figura e Turner-it që mbante një mikrofon me një mini-fustan dhe taka të larta ishte një shenjë e qartë e ndikimit të saj global”, shkruan ai.

Ai vijon me tej duke treguar “një episod të vitit 2021 të "The Voice" të Australisë, për shembull, këngëtarja britaniko-shqiptare Rita Ora u përlot pas performancës së një konkurrenti në kopertinën e Turner të Proud Mary. Ora foli për betejat e saj të fëmijërisë duke u rritur në Mbretërinë e Bashkuar dhe duke u ndjerë kaq ndryshe nga ata që e rrethonin. Ajo tha se Turner ishte frymëzimi dhe idhulli i saj gjatë kësaj kohe të vështirë”.

Turner nuk mbajti asnjë koncert në Shqipëri, por ajo është një ikonë e lirisë dhe fuqisë në sytë e shumë shqiptarëve. Pavarësisht se nuk arriti kurrë në Shqipëri për të parë statujën e saj, Turner vizitoi Evropën Lindore disa herë gjatë karrierës së saj të gjatë.

Statuja e këngëtares së njohur, Tina Turner në Durrës aktualisht është shkulur. Kjo statujë, ishte vendosur së bashku me John Lennon, Mick Jagger dhe Bob Dylan për të dhënë idenë e lirisë te të rinjtë e viteve '80 e cila kulmoi me eksodin e famshëm në drejtim të vendeve perëndimore, por sot i kanë mbetur vetëm këpucët.

"Tina Turner, 'Mbretëresha e Rock 'n' Roll', në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Kusnacht afër Cyrihut, Zvicër.

Këtë javë, fansat e Turner janë në zi për vdekjen e saj, por pa dyshim, pavarësisht mungesës fizike, trashëgimia e saj do të jetojë në Shqipëri dhe në mbarë botën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH