Showbiz

"Bunga Bunga", festat famëkeqe që dëmtuan imazhin publik të Berlusconit dhe e çuan në gjyq për prostitucion

Shkruar nga Liberale

Më 27 maj 2010, Karima El Mahroug, e njohur në atë kohë si Ruby, u dërgua në selinë e policisë së Milanos e akuzuar për vjedhje. Vajza ishte pa dokumente dhe ishte e mitur. Silvio Berlusconi, kryeministri në detyrë, ra në kontakt me një zyrtar të komisariatit, duke i shpjeguar se vajza do ishte mbesa e presidentit egjiptian Mubarak dhe se do t'i besohet këshilltares rajonale Nicole Minetti. Ishte ajo telefonatë që hapi një çarje në botën e festave në vilën Arcore, mbrëmjet me motive seksuale të të ashtuquajturës “Bunga Bunga” që do të ketë një jehonë të përmasave ndërkombëtare dhe që do të ndikojë përgjithmonë imazhin e Berlusconit.

Pas asaj telefonate që tërhoqi vëmendjen e prokurorisë së Milanos, filloi një proces shumë i gjatë gjyqësor që do ta çonte Berlusconin në gjyq për prostitucion dhe zhvatje të fëmijëve. Është gjyqi “Ruby 1”, nga i cili kryeministri do të shpallet i pafajshëm në Apel dhe Kasacion. Shumë dëshmitarë do të flasin vetëm për “darka elegante”, pa referenca të natyrës seksuale. Nga ky gjyq do të burojë një tjetër, "Ruby Ter", ku Berlusconi dhe vajzat e partisë Arcore do të akuzohen për korrupsion dhe dëshmi të rreme. Sipas akuzës, Berlusconi vazhdoi t'i paguante vajzat edhe pas fillimit të "Ruby 1" për të fshehur atë që po ndodhte në Arcore.

Historia e Ambra Battilana

Megjithatë, disa vajza që ndodheshin në Arcore, si Ambra Battilana e pranishme në mbrëmjen e 22 gushtit 2010, i shmangen historisë së “darkave elegante” dhe u shpjegojnë gjyqtarëve të Milanos se çfarë panë në rezidencën e Berlusconit. Battilana së bashku me Chiara Danese dhe Imane Fadil do të paraqiten si palë civile në “Ruby bis”, gjyqin kundër Emilio Fede, Lele Mora dhe Nicole Minetti, të cilët do të akuzohen për ndihmë dhe nxitje prostitucioni për arsye të ndryshme, shkruan Fanpage.it.

Sipas prokurorisë, ishin ata që sollën vajzat në Arcore, ata që hynë në histori si Olgettine, yje nga bota e televizionit që jetonin në rezidencën Olgettina në Milano 2. Fede dhe Minetti u dënuan në Gjykatën e Lartë. Dënohet me 4 vjet e 7 muaj burg ish-drejtori i Tg4 Emilio Fede dhe 2 vjet e 10 muaj për ish-këshilltaren e Lombardit Nicole Minetti në gjyqin Ruby Bis. Në të gjitha këto, një nga dëshmitarët kryesorë, Imane Fadil, do të vdesë gjatë procesit dhe prokuroria e Milanos do të hapë një dosje që dyshon për helmim. Megjithatë, autopsia do të zbulojë se ishte një vdekje natyrale nga një sëmundje e rrallë.

Në shkurt 2023, shkalla e parë e "Ruby Ter" përfundoi: Berlusconi dhe vajzat u liruan nga akuza për dëshmi të rreme dhe korrupsion në dokumentet gjyqësore. Pas disa muajsh, kreu i Forza Italia vdes më 12 qershor 2023. Prej pak ditësh prokuroria e Milanos ka apeluar drejtpërdrejt në Kasacion për përdorshmërinë e dëshmive të vajzave në gjyqet e mëparshme./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH