Globi

Bullgaria mbetet në ‘vend numëro’, rizgjidhet Bojko Borisov

Shkruar nga Liberale
Bullgaria mbetet në ‘vend numëro’, rizgjidhet Bojko

Bullgaria nuk arrin të prodhojë sërish një mazhorancë qeverisëse të qartë pas 5 zgjedhjeve brenda 2 viteve. Në zgjedhjet e sotme parlamentare, gjithsesi duket se në krye është GERB-i i qendrës së djathtë të ish-kryeministrit Bojko Borisov.

Megjithatë fakt është se dy forcat me më shumë mandate, GERB dhe grupimi i "djemve të Havardit" janë qartësisht pro Perëndimit dhe kundër Putinit. Partia Socialiste Bullgare, si e lëkundur në qëndrimin prorus, sidomos nga Presidenti i vendit Rudev, është goditur më shumë.

Rezultatet e numërimit paralel të Alpha Research/BNT në 50% të mostrës së përpunuar:

GERB-SDS – 25,9%

PP-DB – 24,8%

DPS – 14.1%

"Rilindje" - 14%

BSP - 9%

“Ka një popull të tillë” me 3.8%, “Ngritja bullgare” me 3,1% dhe “E majta” me 2,3% mbeten nën minimumin 4% për të hyrë në parlament.

Rezultatet e numërimit paralel të Lidhjeve të Tregut/bTV në 80% të mostrës së përpunuar:

GERB-SDS – 25%

PP-DB – 23,5%

DPS – 14,5%

"Rilindje" - 13.4%

BSP – 8.4%

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH