Aktualitet

Braverman paralajmëron valën e re të emigrantëve shqiptarë: Gjysma e të rinjve kuksianë duan të vijnë në Britani

Shkruar nga Liberale
Braverman paralajmëron valën e re të emigrantëve

Suella Braverman është paralajmëruar për një valë të re emigrantësh shqiptarë që kalojnë Kanalin këtë verë, pavarësisht goditjes ndaj varkave të vogla.

Sekretarit të Brendshëm i është dorëzuar një studim i brendshëm, i porositur nga ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, që tregon se gjysma e të rinjve shqiptarë duan të kalojnë Kanalin për në Britani këtë verë.

Sondazhi, i bazuar në 1,800 familje në Kukës, zona kryesore në Shqipërinë veriore për emigrantët, tregoi se gjysma e të rinjve të moshës 17-22 vjeç donin të linin atdheun e tyre dhe të vinin në Britani, pavarësisht nga rreziqet e kalimit të Kanalit.

Sondazhi, i kryer nga Swiss Contact dhe i financuar nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, zbuloi se në përgjithësi 38% e njerëzve në Shqipërinë veriore, një nga zonat më të varfra, donin të largoheshin.

Nga këta 59% thanë se donin të vinin në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm 20% zgjodhën Gjermaninë dhe vetëm 7% Shtetet e Bashkuara. Gati gjysma (47%) e atyre që donin të vinin në Mbretërinë e bashkuar thanë se tashmë kishin të afërm aty. Të rinjtë shqiptarë përfaqësonin kontigjentin më të madh të atyre që donin të largoheshin për në Mbretërinë e Bashkuar.

Zbulimi nënvizon natyrën sezonale të migrimit të paligjshëm nga shqiptarët pasi rri vitin e kaluar në periudhën qershor- shtator, më shumë se 10,000 nga 12,000 shqiptarë kaluan Kanalin në 2022.

Kjo vjen pasi Rishi Sunak dhe Braverman përshëndetën një rënie prej 90% të numrit të shqiptarëve që mbërrinin me varka të vogla deri më tani këtë vit si dëshmi se goditja e tyre ndaj varkave të vogla po funksiononte. Shifrat kanë rënë nga 2,165 në janar- qershor 2022, në 151 në pesë muajt e parë të 2023.

Braverman u tha deputetëve se qeveria nuk ishte e vetëkënaqur pavarësisht rënies së numrit dhe do të vazhdojë të monitorojë kalimet nga shqiptarët.

Home Office ka intensifikuar goditjen e saj ndaj shqiptarëve në dy muajt e fundit, duke ngritur një njësi prej 400 trupash për të përshpejtuar rreth 17,000 aplikime për azil. Sunak zbuloi të hënën se shkalla e suksesit për shqiptarët që kërkonin azil kishte rënë gati nga një në pesë, nga 17% në 2%.

Ministrat po synojnë gjithashtu rreth 20,000 shqiptarë të tjerë që kanë hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar, megjithëse ata pranojnë se 70% deri në 80% mund të jenë arratisur nga lirimi me kusht i imigracionit.

Ata gjithashtu kanë shtrënguar rregullat për skllavërinë moderne mes pretendimeve se ajo është shfrytëzuar nga emigrantët shqiptarë për të shmangur dëbimin. Që kur qeveria ngriti pragun për prova, Sunak tha se përqindja e kërkesave të refuzuara ishte trefishuar pothuajse nga 12% në 42%.

Një rekord prej 45,700 emigrantësh arritën në Mbretërinë e Bashkuar vitin e kaluar përmes Kanalit, nga të cilët një e katërta ishin shqiptarë. Shifrat të hënën treguan se afganët, irakianët dhe iranianët mbeten grupet më të mëdha pavarësisht rënieve. Megjithatë, ka pasur një rritje të indianëve, nga 98 në 855, turqve nga 169 në 516 dhe vietnamezëve nga 279 në 342.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH