Globi

Braktisi Milanon dhe shkoi të luftonte me rusët, vritet italiani i tretë në Ukrainë

Shkruar nga Liberale

Elia Putzolu , 28 vjeç me origjinë nga Sardenja, u vra gjatë luftimeve në Donetsk , ku u angazhua si luftëtar i huaj në anën e pro-rusëve. Lajmi i shpërndarë në media gjatë natës është konfirmuar zyrtarisht. Që nga viti 2019 ai jetonte në Tangrog, pranë qytetit rus të Rostovit. Putzolu ishte larguar nga Sardenja për t'u transferuar fillimisht në Milano, ku punoi si barist.

Pas lajmit, familjarët e 28-vjeçarit kanë kërkuar që trupi të kthehet në Itali.

Putzolu është italiani i tretë i vrarë në luftën në Ukrainë. Ndërsa luftonte me pro-rusët në Donbass, ai vdiq më 30 mars nga një granatë dore. Edy Ongaro 45 vjeç nga Veneto i larguar në vitin 2015. Viktima tjetër italiane më pak se një muaj më parë, por në anën e kundërt:

Benjamin Giorgio Galli, 27 vjeç, me origjinë nga provinca e Vareses, i qëlluar me armë zjarri në zonën e Kharkiv.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH