Sport

Botërori i Klubeve me 32 skuadra, FIFA përcakton ndarjen mes Konfederatave

Shkruar nga Liberale
Botërori i Klubeve me 32 skuadra, FIFA përcakton ndarjen mes

Kush do të luajë në Kupën e re të Botës për Klube? Këshilli i FIFA-s përcaktoi sot modalitetet e pjesëmarrjes, konkretisht shpërndarjen e vendeve të konfederatave të ndryshme kontinentale, të Kupës së Botës për Klube që në vitin 2025 do të luhet nga 32 skuadra në një vend që ende nuk është përcaktuar.

Datat janë qershor-korrik, pra si ato (duke përjashtuar Katarin 2022) të Kupës së Botës për ekipet kombëtare. Vendet do të caktohen si më poshtë, sipas asaj që raporton FIFA: 4 për Konfederatën Afrikane, 4 në Azi, 4 në Concacaf, 1 në Oqeani, 6 në Conmebol, 12 në UEFA, 1 për federatën kombëtare të vendit pritës. Gjithsej: 32 ekipe

Formula duhet të jetë e zakonshme: 8 grupe me 4 skuadra dhe më pas eliminimi direkt duke filluar nga 1/16-ta. Gjithsesi, mbetet të shihet se si do të kualifikohen 32 skuadrat në fjalë.

Muajt ​​e fundit Infantino ka folur për “ftesa”, por mund të imagjinohet se rezultatet sportive të arritura në garat e klubeve kontinentale janë kalim për formacionet që aspirojnë të marrin pjesë. Si? Nga fituesit e Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Evropës dhe potencialisht të Ligës së Konferencave, tek finalistët e vetëm të kompeticionit më të mirë evropian për klube, ka disa mundësi për të tërhequr në kontinentin tonë. Dhe kështu me radhë për Amerikën e Jugut dhe Konfederatat e tjera.

Në fund të fundit, ishte vetë Infantino ai që prezantoi Kupën e Botës për Klube të palindur me 24 skuadra në 2020 në këtë mënyrë: “Si president i FIFA-s, unë jam i interesuar për Kupën e Botës për Klube, jo për Superligë.

Për mua nuk është Bayern Munich kundër Liverpool, por Bayern kundër Boca Juniors. Liverpooli ka 180 milionë tifozë në mbarë botën. Flamengo ka 40 milionë tifozë dhe 39 milionë prej tyre janë në Brazil. Liverpooli ka ndoshta 5 milionë tifozë në Angli dhe 175 milionë tifozë në mbarë botën”.

Me pak fjalë, nëse duam të hipotezojmë rrugën më logjike, ka të ngjarë që FIFA dhe Infantino të kenë vendosur të lënë mënjanë planet për ekipet kombëtare me Kupën e Botës dyvjeçare, për t’u fokusuar fuqishëm te klubet dhe një turne që kërkon vërtet. në qendër të skenës, me audiencën, vëmendjen dhe të ardhurat e rastit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH