Bota

Zyrtari i lartë i Hamasit: Synimi i Netanyahut është copëtimi i tokave palestineze

Shkruar nga Liberale

Zyrtari i lartë i Hamasit: Synimi i Netanyahut është

Zyrtari i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, të premten tha se plani “ditë pas” i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për Gazën e pasluftës synonte të copëtonte tokat palestineze.

Hamdan tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të sigurojë se Izraeli është i përkushtuar ndaj një marrëveshjeje paqeje që lejon palestinezët të kontrollojnë fatin e tyre. Në planin e tij, Netanyahu tha se Izraeli do të mbajë kontrollin e sigurisë mbi zonat palestineze dhe do ta bëjë rindërtimin të varur nga demilitarizimi.

Plani, i cili bashkon një sërë pozicionesh të vendosura mirë izraelite, nënvizon rezistencën e Netanyahut ndaj krijimit të një shteti palestinez, të cilin ai e sheh si një kërcënim sigurie, pa e përjashtuar në mënyrë eksplicite një të tillë në një fazë të ardhshme. Dokumenti propozon se Izraeli do të mbajë kontrollin e sigurisë mbi të gjithë tokën në perëndim të Jordanisë, duke përfshirë Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Gazën – territore ku palestinezët shpresojnë të krijojnë një shtet të pavarur. Pak përparim është bërë në arritjen e shtetësisë palestineze që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Oslos në fillim të viteve 1990.

Poll
SHQIPENGLISH