Bota

Zelensky: Ne kemi nevojë për të paktën 7 sisteme Patriot

Shkruar nga Liberale

Zelensky: Ne kemi nevojë për të paktën 7 sisteme Patriot

"Ne kemi nevojë për të paktën shtatë sisteme Patriot." Kështu tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë fjalimit të tij në Konferencën për Rindërtimin e Ukrainës që filloi sot në Berlin.

"Mbrojtja ajrore është thelbësore. Është e nevojshme t'i heqim Rusisë avantazhin që ka në nivelin ajror", tha përsëri Zelensky.

Ndërkohë që u shpreh së sulmet ruse në objektet energjetike të Ukrainës kanë shkatërruar gjysmën e kapacitetit të saj të prodhimit të energjisë elektrike.

“Ata arritën të shkatërronin nëntë gigavat të kapacitetit tonë energjetik dhe dimrin e kaluar na duheshin 18 gigavat, pra gjysma e tyre nuk ekziston më.”

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH