Bota

Vrau blogerin rus pro luftës, aktivistja dënohet me 27 vite burg

Shkruar nga Liberale

Vrau blogerin rus pro luftës, aktivistja dënohet me 27 vite burg

Gruaja ruse Darya Trepova është dënuar me 27 vjet burg për vrasjen e blogerit pro-luftës Vladlen Tatarsky prillin e kaluar.

Tatarsky u vra nga një bombë që Trepova ia kishte vendosur në një trofe, teksa ishte gati të mbante një fjalim në Shën Petersburg. Dhjetra u plagosën nga shpërthimi. Trepova, 26 vjeç, mohoi akuzat, duke thënë se mendonte që statuja përmbante një pajisje dëgjimi.

Trepova akuzohej për akt terrorist të kryer nga një grup i organizuar duke shkaktuar vdekje të qëllimshme dhe mbajtje pa leje të mjeteve shpërthyese. Ndërsa hetuesit rusë kanë akuzuar Ukrainën se qëndron pas sulmit, zyrtarët ukrainas nuk e kanë konfirmuar e as mohuar këtë.

Trepova dha dëshmi në gjykatë se ajo po ndiqte urdhrat e një burri në Ukrainë i njohur si Gestalt. Ajo tha se kontaktoi me të nëpërmjet gazetarit me bazë në Ukrainë Roman Popkov. Ajo është kundër luftës së Rusisë në Ukrainë dhe kishte kërkuar të shkonte atje për të punuar si gazetare.Trepova tha gjithashtu se nën udhëzimet e Gestalt-it ajo fitoi besimin e Tatarskit, duke iu prezantuar atij si një studente arti me emrin Anastasia Kriulina dhe duke ndjekur bisedimet e tij.

Poll
SHQIPENGLISH