Bota

Ukraina: Rusia ka humbur 8 mijë tanke që nga fillimi i luftës

Shkruar nga Liberale

Ukraina: Rusia ka humbur 8 mijë tanke që nga fillimi i luftës

Rusia ka humbur më shumë se 8,000 tanke që nga fillimi i agresionit të saj në shkallë të plotë, sipas shifrave të fundit nga Kievi, të cilat përshkruajnë koston e lartë të vazhdueshme të luftës për pajisjet dhe trupat e Moskës.

Në përditësimin e saj të shtunën, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se Rusia kishte humbur tetë tanke gjatë një dite më parë, duke e çuar totalin në 8,009, që nga 24 shkurt 2022.

Shifra prej 8,000 u njoftua të premten nga Kievi, kur tha se gjatë 24 orëve të mëparshme, Rusia kishte humbur 14 tanke.

Poll
SHQIPENGLISH