Bota

Ukraina: Kemi nevojë për më shumë avionë luftarakë për të luftuar kundër Rusisë

Shkruar nga Liberale

Ukraina: Kemi nevojë për më shumë avionë luftarakë

Komandanti i forcave tokësore të Ukrainës tha të premten se Kievit i duhen më shumë avionë ushtarakë për përpjekjet e tij luftarake, si avionët luftarakë amerikanë A-10 për të mbështetur këmbësorinë dhe avionët që mund të lëshojnë raketa me rreze të gjatë.

Koloneli Oleksandr Shirsky dha një intervistë ekskluzive për Reuters nga një vend sekret në rajonin verilindor të Kharkiv, i cili kufizohet me Rusinë perëndimore.

A-10 Thunderbolt është një avion sulmi nënsonik i prodhuar në Shtetet e Bashkuara dhe në shërbim që nga vitet 1970. Thirrja e Sirskit për më shumë avionë vjen pasi një paketë e re e madhe e ndihmës ushtarake amerikane për Kievin është vonuar nga përleshjet e brendshme midis ligjvënësve.


Sirski tha se A-10 do të sigurojë mbështetj për forcat tokësore që përpiqen të kapin iniciativën kundër një armiku të pajisur mirë.

“Është për shkatërrimin e objektivave tokësorë: tanke, artileri… çdo gjë që kundërshton këmbësorinë”, tha komandanti i forcave tokësore të Ukrainës.

Poll
SHQIPENGLISH