Bota

Tragjedi/ Shembet dheu në minierë, vdesin 9 persona

Shkruar nga Liberale

Tragjedi/ Shembet dheu në minierë, vdesin 9 persona

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Turqi ku nëntë punëtorë janë varrosur nën tokë pas një rrëshqitjeje të madhe dheu në një minierë ari në vendin e quajtur İliç, Erzincan, në lindje të Turqisë.

E konsideruar si një fatkeqësi e shumëpritur në këtë vend, nga minierat ishin hequr tonelata dheu dhe shkëmbinjsh, duke sinjalizuar një shembje të saj.

Ashpërsia e situatës u evidentua nga skenat shqetësuese të shpërndara në rrjetet sociale.

Megjithatë, Guvernatori i Erzincan, Hamza Aydogdu, duke kundërshtuar raportet e mëparshme, deklaroi se incidenti nuk ishte një kolaps. “Nuk ka pasur shembje në minierë, por rrëshqitje dheu. Gjithashtu, nuk ka pasur asnjë shpërthim.”

Pavarësisht ndryshimit të natyrës së incidentit, reagimi mbetet urgjent. Ekipet e urgjencës, duke përfshirë zbatimin e ligjit lokal, ambulancat dhe njësitë e kërkim-shpëtimit, u dërguan me shpejtësi në vend.

Ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya tha se nëntë punëtorë janë zhdukur që nga rrëshqitja e dheut. “Mendohet se ata janë varrosur nën tokë,” tha ai, duke shtuar se 400 personel kërkim-shpëtimi ndodheshin në vendngjarje. Agjencia e urgjencës AFAD tha se stafi nga provincat përreth ishte mobilizuar.

Poll
SHQIPENGLISH