Bota

Stuhi e tornado në SHBA, humbin jetën 3 persona

Shkruar nga Liberale

Stuhi e tornado në SHBA, humbin jetën 3 persona

Stuhi të forta përfshinë qendrën e Shteteve të Bashkuara dje, të enjten mbrëma, duke shkaktuar tornado, njëri prej të cilëve vrau tre persona në Indiana.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) ka lëshuar një paralajmërim për tornado për më shumë se 13 milionë njerëz në qendër të vendit dhe tha se një tornado shumë i rrezikshëm ka goditur shtetin e Ohajos.

Tre persona u vranë në një park rimorkio në shtetin fqinj të Winchester, Indiana, gjatë një tornadoje, raportuan rrjetet televizive ABC dhe NBC, duke cituar policinë lokale.

Guvernatori i Kentakit, Andy Beshear, tha në rrjetet sociale se një tornado kishte kaluar nëpër qarqet Gallatin dhe Tribble pa shkaktuar asnjë viktimë.

Tornadot, një fenomen spektakolar dhe i paparashikueshëm i motit, janë relativisht të zakonshme në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht në pjesët qendrore dhe jugore të vendit.

Poll
SHQIPENGLISH