Bota

Shteti i pestë që arrin në histori, anija kozmike e Japonisë zbarkon me sukses në Hënë

Shkruar nga Liberale

Shteti i pestë që arrin në histori, anija kozmike e Japonisë

Agjencia japoneze e Kërkimit Hapësinor (JAXA) ka zbarkuar për herë të parë në sipërfaqen e Hënës, përmes mjetit të quajtur “Moon Sniper”.

Sonda Smart Lander për Hetimin e Hënës raportohet se nisi “sekuencën e zbritjes” drejt sipërfaqes hënore herët të shtunën me orën lokale (15:00 GMT të premten).

Agjencia hapësinore tha se anija e saj kozmike pa pilot është aktualisht në Hënë, por ende “po kontrollon gjendjene saj”.

Pritet që më shumë detaje do të jepen në një konferencë për shtyp që pritet së shpejti.

Me këtë arritje, Japonia u bë vendi i pestë në botë që vendosi një anije kozmike në Hënë, duke përdorur një teknologji që e quan të paprecedentë dhe vendimtare për avancimin e eksplorimit hënor, veçanërisht në kërkimin e ujit hënor dhe potencialin për banim.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH