Bota

SHBA: Paketa për Ukrainën përfshin sisteme që shkatërrojnë dronët dhe një sërë armatimesh ruse

Shkruar nga Liberale
SHBA: Paketa për Ukrainën përfshin sisteme që

Ndihma ushtarake për Kievin do të përfshijë jo vetëm sistemin e mbrojtjes ajrore "Patriot", por edhe "sisteme që shkatërrojnë dronët, raketat e ngadalta dhe mjete të tjera me të cilat Rusia po përpiqet të sulmojë".

Kështu tha nënsekretari amerikan i shtetit për çështjet evropiane dhe euroaziatike, James O'Brien, gjatë një takimi me gazetarët ukrainas në Kiev.

Në këtë mënyrë ai shpjegoi përmbajtjen e projektligjit amerikan, duke shtuar se Ukraina do ta marrë ndihmën "shumë shpejt" pas miratimit nga Kongresi. dhe nënshkrimin e Bidenit.

"Është ndihma që Kievit i duhet në fushën e betejës për të arritur sukses,"- shtoi ai, raporton Ukrainska Pravda.

Poll
SHQIPENGLISH