Bota

"S'dua të tremb njeri por..."/ Deklarata e fortë, kryeministri polak paralajmëron luftë: Evropa nuk është gati

Shkruar nga Liberale

"S'dua të tremb njeri por..."/ Deklarata e fortë,

Kryeministri polak Donald Tusk ka deklaruar se Evropa ka hyrë në një “epokë të paraluftës” dhe nëse Ukraina mposhtet nga Rusia, askush në Evropë nuk do të jetë ndihet i sigurt.

“Nuk dua të tremb askënd, por lufta nuk është më një koncept nga e kaluara. Është e vërtetë dhe filloi më shumë se dy vjet më parë”, tha ai për mediat evropiane.

Deklaratat e tij erdhën pas një breshërie raketash ruse në Ukrainë. Rusia ka intensifikuar bombardimet e saj ndaj Ukrainës javët e fundit. Gjatë natës së të premtes, forcat ajrore të Ukrainës thanë se kishin rrëzuar 58 dronë dhe 26 raketa. Tusk tha se Polonia shpenzon 4% të PBB-së së saj për mbrojtjen dhe u bëri thirrje vendeve të tjera të BE-së të përmbushin një objektiv prej 2%.

Poll
SHQIPENGLISH