Bota

Rusia: Nuk kemi bërë aleancë me Kinën dhe Korenë e Veriut për armët bërthamore

Shkruar nga Liberale

Rusia: Nuk kemi bërë aleancë me Kinën dhe Korenë e

“Rusia nuk është në një aleancë bërthamore me Kinën dhe Korenë e Veriut , kështu që arsenalet e tyre bërthamore duhet të numërohen veçmas”, tha ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov pas një takimi ministror të BRICS.

“Për sa i përket arsenaleve të Kinës dhe Koresë së Veriut dhe arsenaleve strategjike të Rusisë, ne nuk jemi pjesë e një aleance në asnjë mënyrë”, tha ai, raportoi agjencia e lajmeve Tass.

Sipas diplomatit rus, e vetmja gjë që i bashkon këto tre vende është se “janë shpallur objektiva të politikës agresive të SHBA-së dhe aleatëve të saj”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH