Bota

Pyjet tropikale të Amazonës: Shkalla e shpyllëzimit përgjysmohet në 2023

Shkruar nga Liberale

Pyjet tropikale të Amazonës: Shkalla e shpyllëzimit

Shkalla e shpyllëzimit në Amazonën e Brazilit ra me gati 50% në vitin 2023 krahasuar me një vit më parë, sugjerojnë të dhënat e agjencisë hapësinore.

Ministria e Mjedisit e Brazilit tha se ishte shkalla më e ulët e shpyllëzimit e regjistruar në pesë vitet e fundit. Edhe pse më e vogël se në vitet e mëparshme, zona e shpyllëzuar është akoma më shumë se gjashtë herë më e madhe se qyteti i Nju Jorkut.

Presidenti Luiz Inácio Lula da Silva u zotua t’i japë fund shpyllëzimit deri në vitin 2030 kur mori detyrën një vit më parë. Të dhënat paraprake nga agjencia kombëtare e hapësirës Inpe treguan se 5,153 km katrorë të Amazonës u pastruan në vitin 2023, nga 10,278 km katrorë në 2022.

Presidenti Lula premtoi të rivendoste pyllin tropikal të Amazonës dhe të ndiqte kriminelët e klimës gjatë fjalimit të tij në samitin e klimës COP27 në 2022. Shkatërrimi i pyjeve të shiut ishte rritur në nivelin më të lartë 12-vjeçar nën paraardhësin e tij, Jair Bolsonaro.

Në një deklaratë në X, ministria e mjedisit e Brazilit tha se ky ishte hapi i parë në arritjen e qëllimit të tij zero të shpyllëzimit. Ai gjithashtu deklaroi se qeveria mbeti e përkushtuar për të luftuar praktikat e paligjshme në Amazon.

Përpjekjet në rritje të inspektimit nga mbikëqyrësi i mjedisit Ibama ishin thelbësore në sjelljen e rënies, shtoi ministria e mjedisit. Ministrja braziliane e Mjedisit Marina Silva tha se shkalla e rënies ishte një “reflektim” i punës së vazhdueshme të Ibama në pyllin tropikal.

Amazon është një fushë beteje vendimtare në luftën globale kundër ndryshimeve klimatike. Shpesh quhet “mushkëritë e planetit” për shkak të rolit të tij thelbësor në ciklet e oksigjenit dhe dioksidit të karbonit të planetit. Pylli tropikal është shtëpia e rreth tre milionë llojeve të bimëve dhe kafshëve, dhe një milion njerëz indigjenë. Rreth 60% e saj ndodhet në Brazil.

Poll
SHQIPENGLISH