Bota

Putin vizitë zyrtare në Turqi, takim “kokë më kokë” me Erdogan

Shkruar nga Liberale

Putin vizitë zyrtare në Turqi, takim “kokë më

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin do të vizitojë Turqinë më 12 shkurt për t’u takuar me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, njoftoi një zyrtar turk. Presidenti turk do të vizitojë edhe Egjiptin më 14 shkurt. Kjo do të jetë vizita e tij e parë në Egjipt që nga viti 2013.

Takimi midis Erdoganit dhe presidentit egjiptian Abdel Fattah al-Sisi pritet të diskutojë ndihmën humanitare për palestinezët në Gaza dhe hapat për t’i dhënë fund luftës, thanë zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti, sepse vizita nuk është bërë ende. .

Rritja e tregtisë dhe përcaktimi i kufijve të juridiksionit detar në Mesdheun Lindor janë gjithashtu në axhendë, thanë zyrtarët.

Një hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve dypalëshe u bë vitin e kaluar në korrik, kur ministritë e jashtme të dy vendeve njoftuan se marrëdhëniet diplomatike u ngritën sërish në nivel ambasador.

Poll
SHQIPENGLISH