Bota

Putin: Trupat ruse po avancojnë pozicionet në të gjitha drejtimet në Ukrainë

Shkruar nga Liberale

Putin: Trupat ruse po avancojnë pozicionet në të gjitha drejtimet

Vladimir Putin ka thënë se trupat ruse në Ukrainë “po avancojnë pozicionet në të gjitha drejtimet çdo ditë” dhe ofensiva ushtarake e Moskës në vend do të funksionojë siç ishte planifikuar.

Komentet e lideri rus vijnë disa momente pasi ushtria ukrainase pretendon se ka “zmbrapsur pjesërisht” forcat ruse në qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkiv.

Moska filloi një ofensivë të ngutshme në rajonin e Kharkiv të premten pas javësh spekulimesh se Rusia po përgatitej të krijonte një vijë të re fronti atje.

Qytetet Vovchansk dhe Lyptsi duket se janë fokusi i ofensivës.

Poll
SHQIPENGLISH