Bota

Putin me deklaratë qesharake: Jemi sulmuar, prandaj po luftojmë

Shkruar nga Liberale

Putin me deklaratë qesharake: Jemi sulmuar, prandaj po luftojmë

Gjatë periudhës së luftës në Ukrainë nuk kanë munguar deklaratat e presidentit Rus Vladimir Putin i cili ka justifikuar pushtimin e Ukrainës nga ana e tij. Putin së fundmi ka deklaruar se rusët u detyruan të luftojnë pasi janë sulmuar si shtet.

“Rusia po lufton për pavarësinë dhe mbijetesën e saj pasi është sulmuar”, pohoi 71-vjeçari.

Ai tha gjithashtu se Rusia nuk kishte në plan të sulmonte Ukrainën, por ishte “e detyruar”.

Ndryshe, Putin deri vonë nuk ka thënë se ishte në luftë me Ukrainën, por se po kryente një “operacion special ushtarak”.

Poll
SHQIPENGLISH