Bota

Paralajmëron shefi i OKB-së: Libani nuk mund të bëhet një Gazë e dytë

Shkruar nga Liberale

Paralajmëron shefi i OKB-së: Libani nuk mund të bëhet

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha se është thellësisht i shqetësuar nga përshkallëzimi i tensioneve midis Izraelit dhe Hezbollahut të Libanit dhe se paqeruajtësit e OKB-së po punojnë për të qetësuar situatën dhe për të parandaluar llogaritjet e gabuara.

“Një lëvizje e nxituar, një llogaritje e gabuar, mund të shkaktojë një katastrofë që shkon shumë përtej kufirit, dhe sinqerisht, përtej imagjinatës. Le të jemi të qartë: njerëzit e rajonit dhe njerëzit e botës nuk mund të lejojnë që Libani të bëhet një Gaza tjetër”, tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH