Bota

Paralajmëron Macron: Sulmi izraelit në Rafah do të ishte pikë kthese në konflikt

Shkruar nga Liberale

Paralajmëron Macron: Sulmi izraelit në Rafah do të ishte

Një sulm izraelit në Rafah do të ishte një “pikë kthese” në konflikt, ka paralajmëruar presidenti francez, Emmanuel Macron.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka thënë më parë se ushtria do të vazhdojë me planet për të shkatërruar militantët e mbetur të Hamasit në Rafah, ku deri në 1.4 milionë palestinezë po kërkojnë strehim , shkruan Sky News.

Dhe brenda natës ai tha se nuk do të pranonte “diktatet ndërkombëtare” për zgjidhjen e konfliktit.

Pjesa më e madhe e Gazës është shkatërruar, duke ngritur frikën se një sulm izraelit në Rafah do t’i linte familjet tashmë të zhvendosura pa vend tjetër për të ikur.

Duke i shtuar zërin e tij thirrjeve në rritje kundër një ofensive në qytetin kufitar jugor të Gazës, Emmanuel Macron tha se një sulm “mund të çojë vetëm në një fatkeqësi humanitare të paprecedentë”.

Poll
SHQIPENGLISH