Globi

Paralajmëron Zelensky: Hezitimi i Perëndimit për ndihmën për Ukrainën e ndihmon Putinin

Shkruar nga Liberale

Paralajmëron Zelensky: Hezitimi i Perëndimit për ndihmën

“Hezitimi i Perëndimit për ndihmën për Ukrainën e ndihmon Putinin”. Kështu është shprehur presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Zelensky po viziton kryeqytetin një nga aleatët më të vendosur të Kievit dhe komentet e tij erdhën në një konferencë shtypi me homologun e tij lituanez, Gitanas Nauseda, shkruan The Guardian.

Zelensky paralajmëroi se çdo vonesë në ndihmën perëndimore për Kievin e inkurajoi Kremlinin, pothuajse dy vjet pas pushtimit të Rusisë.

“Putini nuk do të ndalet. Ai dëshiron të na pushtojë plotësisht. Dhe ndonjëherë, pasiguria e partnerëve në lidhje me ndihmën financiare dhe ushtarake për Ukrainën vetëm sa rrit guximin dhe forcën e Rusisë”, u shpreh Zelensky.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH