Bota

Papa: Lufta është krim kundër njerëzimit

Shkruar nga Liberale
Papa: Lufta është krim kundër njerëzimit

Papa Françesku kërkoi të mos harrohen “ata që vuajnë nga mizoria e luftës në shumë pjesë të botës, veçanërisht në Ukrainë, Palestinë dhe Izrael”.

“Në fillim të vitit shkëmbyem urimet më të mira për paqen, por armët vazhduan të shkatërronin”, tha Papa nga Vatikani.

Më pas ai bëri apelin e tij: “Lutemi që ata që kanë pushtet mbi këto konflikte të reflektojnë mbi faktin se lufta nuk është mënyra për t’i zgjidhur ato sepse shkakton vdekje në mesin e civilëve dhe shkatërron qytete dhe infrastruktura”. 

Për Papën “lufta e sotme është në vetvete një krim kundër njerëzimit. Le të mos e harrojmë këtë. Lufta në vetvete është një krim kundër njerëzimit. Njerëzit kanë nevojë për paqe. Bota ka nevojë për paqe”.

Më pas ai citoi famullitarin e Kujdestarisë së Tokës së Shenjtë, At Ibrahim Faltas, sipas të cilit është e rëndësishme të edukohet për paqe.

“Duhet të edukojmë për paqen, e shohim se nuk jemi ende, në mbarë njerëzimin, me një edukim të aftë për të ndalur çdo luftë”, tha Papa.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH