Bota

Papa Françesku akuzohet se ka kundërshtuar reformat për të trajtuar abuzimin s*ksual nga klerikët

Shkruar nga Liberale

Papa Françesku akuzohet se ka kundërshtuar reformat për të

Papa Françesku është akuzuar se ka kundërshtuar reformat që do të trajtonin seriozisht problemin e abuzimit seksual nga klerikët ndaj fëmijëve dhe të rriturve vulnerabël, ndërkohë që “bënte një sy qorr” ndaj priftërinjve që sulmojnë murgeshat dhe i detyrojnë ato të abortojnë, raporton The Guardian.

Papa premtoi të “mos kursente asnjë përpjekje” për të sjellë para drejtësisë priftërinjtë pedofilë dhe peshkopët që mbuluan krimet e tyre në një samit të paprecedentë në shkurt 2019, një ngjarje që supozohej të shënonte një pikë kthese në trajtimin e një skandali që ka përfshirë Kisha Katolike për dekada.

Një javë përpara samitit, Françesku u bë Papa i parë që pranoi publikisht se priftërinjtë kishin abuzuar seksualisht edhe murgeshat, disa prej të cilave ndanë dëshmi gjatë ngjarjes dhe u zotuan të bëjnë më shumë për të luftuar problemin.
Tre muaj më vonë, Vatikani vendosi procedura për çdo dioqezë për të raportuar akuzat për abuzim dhe për të nxitur përgjegjësinë për veprimet e peshkopëve dhe kardinalëve.

Poll
SHQIPENGLISH