Bota

OKB: Më shumë se 100,000 njerëz janë zhvendosur brenda Gazës

Shkruar nga Liberale

OKB: Më shumë se 100,000 njerëz janë zhvendosur brenda

Sulmet ajrore dhe bombardimet izraelite që synojnë shtëpi dhe ndërtesa banimi kanë zhvendosur rreth 123,538 palestinezë në Gaza, sipas agjencisë së ndihmës humanitare të OKB-së.

Shumë nga ata që janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre janë strehuar në rreth 64 shkolla në enklavën bregdetare, tha Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Gjithsej 159 njësi banimi janë shkatërruar ndërsa 1,210 kanë pësuar dëme të rënda.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH