Bota

OKB: 120 milionë persona janë zhvendosur me forcë në botë

Shkruar nga Liberale

OKB: 120 milionë persona janë zhvendosur me forcë në

Një rekord 120 milionë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të luftës, dhunës dhe persekutimit, tha agjencia e OKB-së për refugjatët.

Popullsia e zhvendosur në botë tani është e barabartë me atë të Japonisë, ka thënë Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët (UNHCR).

Konfliktet e reja në Sudan dhe Gaza kanë kontribuar gjithashtu në rritje.Ai u bëri thirrje qeverive të trajtojnë shkaqet rrënjësore të problemit, në vend që të politizojnë refugjatët dhe të gjejnë zgjidhje të shpejta si mbyllja e kufijve, të cilat nuk do ta zgjidhin problemin.

Poll
SHQIPENGLISH