Bota

Ofensiva ruse në Kharkiv, OKB: Më shumë se 14,000 persona janë zhvendosur

Shkruar nga Liberale

Ofensiva ruse në Kharkiv, OKB: Më shumë se 14,000 persona

Më shumë se 14,000 njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në rajonin Kharkiv në veri-lindje të Ukrainës pas sulmeve nga forcat ruse, ka njoftuar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

“Më shumë se 14,000 njerëz janë zhvendosur në vetëm pak ditë dhe pothuajse 189,000 të tjerë ende jetojnë brenda 25 kilometrave nga kufiri me Federatën Ruse, duke u përballur me rreziqe të konsiderueshme për shkak të luftimeve të vazhdueshme”, tha Përfaqësuesi i OBSH-së në Ukrainë, Jarno Habicht, gjatë një konferencë për shtyp në Gjenevë.

Poll
SHQIPENGLISH