Globi

Ndahet nga jeta ish-ministri i financave

Shkruar nga Liberale

Ndahet nga jeta ish-ministri i financave

Ish-kryetari i Bundestagut gjerman dhe ministri i financave, Wolfgang Schäuble, ka ndërruar jetë i rrethuar nga familja e tij.

Kështu ka bërë me dije agjencia gjermane të lajmeve “DPA”.

“Schäuble vdiq i qetë rreth orës 20:00. të martën mbrëma”, tha familja e tij.

Një anëtar udhëheqës veteran i Kristian Demokratëve (CDU), Schäuble lindi në Freiburg në 1942.

Ai ishte ndoshta në vendin e tij më të spikatur ndërkombëtarisht gjatë pasojave të krizës financiare të vitit 2008 dhe vështirësive të mëvonshme të borxhit sovran të eurozonës, kur ai ishte ministri fiskal i Financave i Gjermanisë.

Ai u bë një figurë e njohur, dhe shpesh e sharë, në vende si Greqia gjatë kësaj periudhe.

Schäuble gjithashtu dukej se ishte i radhës për të ndjekur kancelarin Helmut Kohl në detyrën kryesore politike të Gjermanisë, post të cilin e mori Angela Merkel.

Ai kishte shërbyer në një sërë postesh qeveritare, përfshirë si ministër i Brendshëm.

Ky ishte roli që ai mbajti në vitin 1990, kur një atentat dhe plaga që mori nga një armë zjarri e la në një karrige me rrota për pjesën tjetër të jetës së tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH