Bota

Ministri egjiptian thirrje Iranit dhe Izraelit: Tregoni vetëpërmbajtje!

Shkruar nga Liberale

Ministri egjiptian thirrje Iranit dhe Izraelit: Tregoni

Ministri i Jashtëm i Egjiptit i ka kërkuar Iranit dhe Izraelit të tregojnë përmbajtje ndërsa tensionet rriten në Lindjen e Mesme.

Sameh Shoukry foli pas takimit me homologun turk Hakan Fidan, i cili tha se dyshja diskutuan një “situatë të rëndë” në Gaza gjatë një takimi në Stamboll sot. Fidan tha se ata shikuan se si të rrisin ndihmat humanitare në territorin e rrethuar.

“Ne kemi diskutuar se çfarë mund të bëjmë më shumë për të dërguar ndihma humanitare në Gaza dhe çfarë mund të bëhet në planin afatgjatë për një zgjidhje me dy shtete,” tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi me Shoukry.

Poll
SHQIPENGLISH