Bota

Ja si e përshkruan MEDIA e Teheranit sulmin: Izraeli po ndëshkohet përmes Operacionit “Premtimi i vërtetë”

Shkruar nga Liberale
Ja si e përshkruan MEDIA e Teheranit sulmin: Izraeli po ndëshkohet

“Ndëshkim për stabilitet” - ja si e përshkruan Tehran Times sulmin e armatosur ndaj Izraelit

“Ndëshkim për stabilitet” - ja si e përshkruan Teheran Times sulmin e armatosur ndaj Izraelit

Irani ka nisur sulmet hakmarrëse kundër territoreve të pushtuara, pasi regjimi izraelit goditi ambasadën e vendit në Damask më 1 prill, duke vrarë 7 zyrtarë të lartë ushtarakë.

Raportet izraelite thonë se Irani tashmë ka lëshuar tre valë dronësh në pozicionet izraelite, si dhe një numër raketash lundrimi. Pamjet e kapura nga qytetarët në Irak, tregojnë se dronët e famshëm të Iranit Shahed-136 janë midis UAV-ve të lëshuara në territoret e pushtuara.

Njoftimi fillestar në lidhje me nisjen e sulmeve iraniane erdhi nga ushtria izraelite. Daniel Hagari, zëdhënësi i ushtrisë, deklaroi se dronëve do të duheshin disa orë për të arritur në destinacionin e tyre, ndërsa theksoi gatishmërinë e Izraelit për situatën.

Gjatë një takimi me shtypin, Hagari theksoi se Izraeli ka marrë masa mbrojtëse dhe sulmuese dhe mban bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në dhe partnerët rajonalë.

Irani gjithashtu konfirmoi se ka filluar hakmarrjen e tij kundër Izraelit përmes një njoftimi televiziv.

“Në përgjigje ndaj krimeve të ndryshme të regjimit sionist, përfshirë sulmin ndaj seksionit të konsullatës iraniane në Damask dhe martirizimin e disa prej komandantëve dhe këshilltarëve ushtarakë të vendit tonë në Siri, Forcat Ajrore të IRGC-së synuan objektiva specifikë brenda territoreve të pushtuara duke i goditur ato me dhjetëra raketa dhe dronë”, tha një spikere e lajmeve, duke lexuar një deklaratë nga Korpusi i Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC).

ABC News ka cituar zyrtarë amerikanë që pretendojnë se 400 deri në 500 drone po shkojnë aktualisht drejt Izraelit pasi janë nisur nga territori i Iranit.

Para sulmit të drejtpërdrejtë iranian ndaj objektivave izraelite, Hezbollahu nisi një breshëri të konsiderueshme raketash që synonte zonat veriore të Palestinës së pushtuar dhe Lartësitë Golan.

Një sulm kibernetik gjithashtu zhyti në errësirë ​​zona të gjera të territoreve të pushtuara, përfshirë Tel Avivin.

Informacione të mëtejshme tregojnë se si grupi libanez ashtu edhe lëvizja Ansarullah në Jemen kanë iniciuar sulme me dronë në territoret e pushtuara njëkohësisht me sulmet iraniane.

Poll
SHQIPENGLISH