Bota

Mbahen sot zgjedhjet paraprake në SHBA! Cilët do të jenë kandidatët për president?

Shkruar nga Liberale

Mbahen sot zgjedhjet paraprake në SHBA! Cilët do të jenë

Në Shtetet e Bashkuara votohet në 15 shtete federale në atë që quhet “Super e Marta” e zgjedhjeve paraprake presidenciale. Bëhet fjalë për grupin më të madh të shteteve, ku në të dyja kampet votohet në të njëjtën ditë dhe ku përfshihen edhe dy ndër më të populluarit, Teksasi dhe Kalifornia. 

Mbahen sot zgjedhjet paraprake në SHBA! Cilët do të jenë

Zgjedhjet në këto shtete konsiderohen si të rëndësishme për qartësimin e kandidatëve që do të garojnë për presidencialet e 5 Nëntorit. Ato kanë 30% e delegatëve demokratë dhe 36% të republikanëve.

Megjithatë, analistët nuk presin surpriza, pasi Donald Tramp ka përballë vetëm një kandidate si Niki Hejlli, e cila të Dielën korri të vetmen fitore përball tij në Uashington, por ka arritur të grumbullojë gati 6 herë më pak delegatë për në konventën kombëtare të korrikut ku zgjidhet kandidati republikan. Edhe tek demokratët, Xho Bajden është në rrugën e sigurtë të rikonfirmimit.

Mbahen sot zgjedhjet paraprake në SHBA! Cilët do të jenë

Po ashtu, Tramp shkon në zgjedhjet e “Super të Martës“ pas fitores së një beteje të rëndësishme kundër përjashtimit nga pjesëmarrja në disa shtete. Gjykata e Lartë vendosi të Hënën të shfuqizojë vendimet e gjykatave të Kolorados ku votohet këtë të Martë, Meinit dhe Ilinoisit, me një vendim që ka efekt në shkallë kombëtare.

Poll
SHQIPENGLISH