Bota

Lavrov: Blloku i NATO-s duhej të ishte shpërbërë

Shkruar nga Liberale

Lavrov: Blloku i NATO-s duhej të ishte shpërbërë

“Shumë ekspertë besojnë se blloku i NATO-s duhej të ishte shpërbërë pas rënies së BRSS dhe përfundimit të Paktit të Varshavës”.

Kështu u shpreh ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov në një takim me krerët e ambasadave të huaja për zgjidhjen e Ukrainës, shkruan Tass.

“Sot, shumë historianë dhe politologë në Perëndim shprehin këndvështrimin që kolegët e tyre e kanë deklaruar për shumë e shumë vite, ndoshta edhe dekada. Ky është fakti që kur Traktati i Varshavës pushoi së ekzistuari, kur Bashkimi Sovjetik u zgjerua. dorën e saj për bashkim me Evropën, SHBA-në dhe Perëndimin në tërësi mbi bazën e barazisë, përfitimeve reciproke dhe respektit, askush nuk e shpërndau NATO-n dhe në fakt askush nuk e kishte planifikuar.

Lavrov vuri në dukje se “vetëm dje, një ekonomist i famshëm amerikan, politologu Jeffrey Sachs, përmendi këtë gabim në një intervistë me [gazetarin amerikan] Tucker Carlson.” “Kjo nuk u bë. Tani, mund të themi me bindje se arsyeja ishte dëshira e papërmbajtshme e SHBA-së për të mbajtur kontrollin e Evropës nëpërmjet NATO-s,” tha ministri.

Poll
SHQIPENGLISH