Bota

La Casa De Papel në jetë reale! Vodhën 30 milionë dollarë pa lënë asnjë gjurmë. Zbulohen detajet gjeniale të grabitjes

Shkruar nga Liberale

La Casa De Papel në jetë reale! Vodhën 30 milionë

Hajdutët vodhën dhjetëra miliona dollarë nga një magazinë parash në Los Anxhelos të dielën e Pashkëve, ndërsa krimi i tyre u zbulua vetëm të nesërmen. Vjedhja e të paktën 30 milionë dollarëve është një nga vjedhjet më të mëdha të parave në historinë e shtetit amerikan, raportojnë mediat lokale.

Ka pak të dhëna se kush e kreu krimin – i cili u përshkrua si “i hollësishëm” ose tepër i saktë. Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit dhe FBI po hetojnë së bashku rastin.

Asnjë alarm nuk u aktivizua dhe askush nuk e dinte se hajdutët kishin hyrë në objekt, që ndodhet në luginën e San Fernando, ku paratë nga bizneset lokale përpunohen dhe ruhen në një kasafortë. Një ekuipazh hajdutësh të sofistikuar besohet të ketë hyrë nga çatia, sipas mediave lokale. Vetëm një grup i vogël njerëzish ishin të vetëdijshëm se kaq shumë para mbaheshin në ndërtesë.

U desh deri të hënën, kur punonjësit e objektit hapën kasafortën, për të kuptuar se shuma masive mungonte. Kasaforta nuk kishte asnjë shenjë të jashtme të thyerjes.

Sipas mediave amerikane, vjedhja ka ndodhur në një objekt të GardaWorld në lagjen periferike Sylmar. Një helikopter lajmesh mbi vendin e ngjarjes kapi një vrimë të dukshme në anën e ndërtesës me mbeturina aty pranë, megjithatë, është e paqartë nëse ka lidhje me vjedhjen.

Sipas Los Angeles Times, totali tejkalon atë që është marrë nga grabitjet e automjeteve të blinduara në zonë. Grabitja më e madhe e parave në historinë e LA ishte në shtator 1997 kur 18.9 milionë dollarë u vodhën nga Dunbar Armored Inc, sipas gazetës. Gjashtë burra, duke përfshirë një ish-punonjës, u arrestuan përfundimisht. Në vitin 2022, një kamion i blinduar u grabit rreth 90 km në veri të vendit ku ndodhi grabitja e së dielës. Hajdutët rrëmbyen dhjetëra çanta që përmbanin bizhuteri dhe xhevahire të cilësisë së mirë, ndërsa rojet ishin të hutuar.

Vlera e sendeve të vjedhura është mbi 100 milionë dollarë. Asnjë arrestim nuk është bërë. Vitin e kaluar, hajdutët në aeroportin e Torontos vodhën më shumë se 15 milionë dollarë ar dhe para. Një kontejner avioni që mbante mallrat mbërriti në aeroport dhe u transportua në një objekt të mbajtjes së ngarkesave, ku policia beson se ka ndodhur grabitja. Është një nga grabitjet më të mëdha në historinë e Kanadasë.

Poll
SHQIPENGLISH