BE

Ky është i vetmi shtet i BE që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

Shkruar nga Liberale

Ky është i vetmi shtet i BE që votoi kundër rezolutës

Asambleja e Përgjithshme e OKB miratoi me 84 vota pro rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës, duke e shpallur 11 korrikun Ditë Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë.

Ndëkrohë që 19 shtete votuan kundër dhe 68 abstenuan.

I vemti shtet i Bashkimit Europian që votoi kundër rezolutës ishte Hungaria.

Kujtojmë që në Srebrenicë, pjesa lindore e Bosnje e Hercegovinës, forcat serbe vranë mbi 8.000 burra dhe djem boshnjakë në korrik të vitit 1995.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH